Jak vznikla kšiltovka

Jak vznikla kšiltovka
Pavlína Dočkalová - 24. 4. 2015 , sekce: Módní inspirace

Fenomén dvacátého století, součást oděvu, plnící funkci stínění očí, i nepostradatelný módní doplněk potřebný k dokreslení image milovníka rapu. Ano, řeč je o kšiltovce. Všichni ji znají a pravděpodobně někdy nějakou vlastnili. Aby ne, má za sebou více než stoletou historii. Ale za tu dobu se až tak moc nezměnila, nebo ano?

Americké poselství: baseball cap

Kšiltovka, tak jak ji vnímáme dnes, je přímo spjata se založením nejvyšší profesionální baseballové ligy v severní Americe v 70. letech 19. století, kterou všichni znají pod zkratkou MLB. Kdyby nebyl baseball, dost možná bychom baseball cap (anglicky kšiltovka) nasadili až mnohem později. Kšiltovka je vlastně jediný druh pokrývky hlavy, jenž originálně pochází z Ameriky, a baseball se stal zase jediným americkým sportem, kde je kšiltovka oficiální součástí dresu. Hráčům pomáhala před nepříjemným oslněním, fanouškům sloužila jako symbolické vyjádření příslušnosti k oblíbenému klubu. Prvního velkého rozmachu, právě směrem k "obyčejným lidem", se kšiltovce dostalo v letech 1910 až 1930 za éry Babea Rutha, baseballového hráče považovaného za nejlepšího hráče všech dob.

Babe Ruth z klubu Red Sox v kšiltovce (rok 1918)

Babe Ruth v barvách klubu Red Sox
(rok 1918)

Klasické "baseballce", té co oblékají baseballoví hráči, se říká fitted cap a vyrábí se v různých velikostech. Protože nemá zadní zapínací pásek, ale naopak pevně daný obvod, musí se vybrat taková, co stoprocentně padne. Hráčům byla už od dávných dob doslova šitá na míru. Od roku 1934 je pro MLB vyrábí firma New Era. V roce 1954 uvedla na trh kšiltovku pod označením 59Fifty. Tento, světově snad nejznámější model s rovným kšiltem, si mohla veřejnost poprvé koupit až v roce 1978. 

Proměny posledních desetiletí

Postupem času se měnila velikost, podoba i materiál kšiltu. Co však bylo stejné po téměř celé dvacáté století, bylo dodržování klubových barev. Ať už se kšiltovky vyráběly pro hráče či fanoušky MLB, NFL, NBA či NHL, byla loga a barvy zachovány. Obrat nastal v roce 1996, kdy si režisér Spike Lee objednal výrobu kšiltovky svých oblíbených New York Knicks v červené, tedy neoficiální barvě klubu. V momentě, kdy v ní přišel na zápas, strhla se po pestrobarevných kombinacích obrovská poptávka.

Spike Lee v kšiltovce 

Spike Lee v kšiltovce

Zejména na přelomu 80. a 90. let zažily boom tzv. snapback, tedy kšiltovka s rovným kšiltem a se zapínacím páskem vzadu, jenž umožňuje přesné nastavení velikosti. Jejími propagátory se stali hiphopeři jako Ice Cube, Tupac nebo Dr. Dre. Snapback zažívá v dnešní době renesanci hlavně díky mladé generaci, která jde ve šlépějích rapových vzorů a nebojí se zářivých barev, ani exotických motivů. 

Klasika je klasika

Kšiltovka je populární, protože kloubí několik skvělých kvalit - ochranu před slunečními paprsky, vyjádření (nejen) fanouškovských preferencí, nepostradatelné místo ve světe módy.

Současná sportovní kšiltovka 

Populární sportovní kšiltovka


Možná bychom přišli i na jiné. Ale víte, co je úplně nejlepší? Že si můžeme vybrat z nepřeberného množství střihů a barev, přesně podle toho, co potřebujeme. A tak se nikdy nestane, že by sportovním klasikám s ohnutým kšiltem odzvonilo. Vedle spíše imageových snapback s rovným kšiltem mají ty klasické kšltovky také své zastánce. Jsou velmi oblíbené hlavně při běhání, tenisu, minigolfu nebo lenošení u bazénu. Tuzemští prodejci se shodují v tom, že klasický střih v černé a bílé barvě hraje prim. Dále se prodávají millitary cap, česky známé jako fidelky, a také síťované kšiltovky neboli truckerky. Vojenský styl je příjemným ležérním kompromisem mezi sportovní a "hoperskou" kategorií.

Líbil se vám tento článek? Doporučte ho svým přátelům.

80 % zákazníků doporučuje náš obchod

Velice dobrý

Ověřený zákazník, 26. 12. 2020

Zboží, které jsem nemohla nikde sehnat, poštovné zdarma.

Ověřený zákazník, 07. 10. 2020

Rychle a vstricne jednani, obchod

Ověřený zákazník, 08. 08. 2020

Výhody e-shopu:

  • Rychlé dodání, pěkné brýle
Ověřený zákazník, 01. 07. 2020

Proč nakupovat u nás

  • Prodáváme kvalitní a cenově dostupné výrobky
  • 200+ modelů slunečních brýlí skladem
  • 500+ modelů letních a zimních čepic
  • 100+ modelů letních šátků
  • Každou sezónu novinky v dámské i pánské kolekci
  • Rychlá expedice objednaného zboží
  • Při platbě předem doprava zdarma

Zde nás najdete - mapa

Alice Company s.r.o.
Určická 1749/94
796 01 Prostějov
Kontakt
Novinky a slevy na Váš e-mail: